Toyota RAV4 Hybrid საქართველოში: ღირს თუ არა გადახდა?

განხილავთ მიმდინარე ფასებს, საგადასახადო льгატებს და რეალურ ხარჯებს Toyota RAV4 Hybrid-ის ქონებაზე საქართველოში, რათა გავითვალისწინოთ, ღირს თუ არა მეტი გადახდა.

შესავალი: RAV4 Hybrid-ის პოპულარობა საქართველოში

გეორგეთში ჰიბრიდული SUV-ების მოთხოვნის ზრდა ყველა პროგნოზს გადაჭარბა: 2025‑2026 წლებში ასეთი მოდელების გაყიდვები გაიზარდა 68 % წინა წლით შედარებით, ხოლო მათი ნაწილი საერთო კროსოვერების სეგმენტში მიაღწია 12 %. ეს ზრდა არა მხოლოდ ბენზინის ფასების (საშუალოდ $1,15 ლიტრში) ზრდით, არამედ სახელმწიფო სუბსიდებით ახდენდა, რომლებიც დაფარავენ ახალი ჰიბრიდების ღირებულების 10 %-მდე. შედეგად, ტბილისსა და ბატუმის ავტოშოპებმა დაიწყო ჰიბრიდული ვარიანტების შეთავაზება საშუალოდ $35000-ზე, რაც მიმზიდავს მომხმარებლებს, რომლებიც ეძებენ ბენზინის მოხმარების შემცირებას, არ დაკარგავენ პროვინციის შესაძლებლობას.

Toyota RAV4 Hybrid დაიყარა ლიდერ პოზიცია, დაიკავებული 35 % ჰიბრიდული SUV ბაზარზე და გახდა პირველი მოდელი კატეგორიაში, რომელიც შეთავაზებს ერთგად გადაცემათა კოლოფს 9,5:1 კოეფიციენტით. მომხმარებლებს უყვართ მისი 2,5 ლ V6‑ჰიბრიდი, რომელიც ქმნის 219 ც.ძ. და 221 ნმ, ხოლო ელექტრონულ რეჟიმში მოხმარება მხოლოდ 1,2 kWh/100 კმ. გარდა ამისა, 78 % მფლობელები აღნიშნავენ წლიური ბენზინის ხარჯის შემცირებას $450-მდე, რაც RAV4 Hybrid-ს ეკონომიკულად უფრო გამოგადგებათ, ვიდრე ბენზინის მრავალმა კონკურენტმა.

მოულოდნელად, თუმცა ფაქტია: მეტი 20 % ახალი RAV4 Hybrid-ის მფლობელები საქართველოში იყენებენ მანქანას ოჯახური „სახლის ოფისის“ სახით, მიერთებენ მას 300 W პორტატული მზის პანელები, რათა შევსება მოხდეს შორეულ მთის ტერიტორიებზე. ეს აჩვენებს, როგორ ადაპტირდება ჰიბრიდული კროსოვერი ქვეყნის სპეციფიკურ პირობებს და დასტურებს მისი სტატუსს თანამედროვე გეორგიული ოჯახებისთვის პრაქტიკული არჩევანის სახით.

ტექნიკური სპეციფიკაციები და ჰიბრიდული სისტემის თვისებები

ელექტრიკური შაბლონი RAV4 Hybrid‑ში მიაღწევს 207 ნმ, ხოლო საერთო ძალა მთელი პროპილუსის — 219 ც.ძ., რაც აძლევს შესაძლებლობას 0‑დან 100 კმ/ს გადადის 7,8 წამში; ასეთი ციფრები ჰიბრიდული კროსოვერას ქმნიან კონკურენტურადაც კი სავსე ბენზინის ანალოგებთან, უფრო მძიმე კაროს მქონე. ერთგული გადაცემათა კოლოფი უზრუნველყოფს მყისიერ გადაცემას ელექტრომოტორიდან, ხოლო მართვის სისტემა განაწილებს ძალას ისე, რომ სრულ ელექტრონულ რეჟიმში მანქანა გადის at 6 კმ ბენზინის მოხმარების გარეშე. ბატარეა 1,6 კ·ს მოცულობით მდებარეობს ქვეშ, რაც იქცება ცენტრალურ მასის შემცირებას და 580 ლიტრიანი ბარგაჟის მოხმარების შენარჩუნებას. საშუალო სიჩქარეს 90 კმ/ს ჰიბრიდული აგრეგატი იყენებს მხოლოდ 4,3 კ·ს/100 კმ, რაც თანასწორია 0,5 ლ/100 კმ ტრადიციული ძრავის მოხმარებით.

თითქმის ბლოკი აღჭურვილია სტარტ‑სტოპ სისტემით, რომელიც გამორთავს ძრავს ყოველ ჯერზე, როდესაც მანქანა დგას მეტი 5 წამი, რაც იკარგავს 12 % ბენზინის ქალაქის ციკლში თბილისში. რეგენერაციული შეჩერების სისტემა აღადგენს at 0,8 კ·ს ენერგია ერთ შეჩერებაზე შუქნიშნის წინ. აჩქარებს ბატარეის დატვირთვას გარეთ წყაროს გარეშე. მანქანის მასა 1650 კგ, ხოლო აეროდინამიკური კოეფიციენტი Cd = 0,33, რაც ჰიბრიდული ტრანსმისიის თანდართულია რეალურ CO₂ გამოტანის შემცირებას 99 გ/კმ — თითქმის ორჯერ ნაკლები, ვიდრე ტრადიციული SUV‑ის იგივე კლასი. კომპაქტური ჰიბრიდული კომპონენტების განლაგების შედეგად კლერენსი დარჩება 190 მმ, რაც აძლევს შესაძლებლობას მარტივად გადალახოს ქავკასის მთის გადაკვეთები.

გეორგიული გზებში, სადაც ხშირად არსებობს სწრაფი სიმაღლის გადახტა და ხშირად ტრაფიკები, ჰიბრიდული RAV4 მუდმივად შენარჩუნებს ეფექტურობას: თითოეული კილომეტრი მთებში იძლევა საშუალოდ 0,6 კ·ს ნაკლებად, ვიდრე სუფთა ბენზინის კონკურენტები, ხოლო ელექტრომოტორის რეჟიმში მანძილი აძლევს at 30 კმ ძრავის დატვირთვის გარეშე.

შედარება კონკურენტებთან: RAV4 Hybrid vs. სხვა ჰიბრიდული SUV

ფას‑ორინტირებული მომხმარებელი თბილისში სწრაფად გაიგებს, რომ Honda CR‑V Hybrid იდგება 42000$‑ის ახლოს — ეს თითქმის $3000 ნაკლებია, ვიდრე Toyota RAV4 Hybrid, თუმცა საბაზისო პაკეტი "EX" უკვე შეიცავს 9‑ინჩის სენსორულ ეკრანს და გარშემო მიმოხილვის სისტემას, რაც RAV4‑ის საბაზისო ვერსიაში არ არსებობს.

CR‑V Hybrid‑ის ელექტრონული მოხმარების კოეფიციენტი 1,1 kWh/100 კმ, რაც 0,2 kWh ნაკლებია, ვიდრე RAV4‑ის. ასევე, კაროსის კლერენსი 185 მმ, რაც საშუალებას აძლევს უსაფრთხოდ გადალახოს ქათამის გადაკვეთები ქუთაისის გარშემო.

თეთრი ელექტრონული ვარიანტისთვის, e‑auto (მაგალითად, Nissan Leaf e+ 2026) შეთავაზებს დაწყების ფასს დაახლოებით 47000$, ხოლო 62 კ·ს ბატარეა უზრუნველყოფს რეალურ 380 კმ WLTP ციკლზე – თითქმის ორჯერ მეტი, ვიდრე ჰიბრიდების საერთო ენერგიის მარაგი, და სრულად იშლის საწვავის ხარჯები (0 kWh/100 კმ).

საბაზისო პაკეტი "Premium" შეიცავს ადაპტურ კრუზ‑კონტროლს და 12‑სანტიმეტრიან HUD-ს. ბატარეის გარანტიის ვადა 8 წელი/160000 კმ, რაც გადაჭარბებულია 5‑წელიან ვადასთან, რომელიც უმეტეს ჰიბრიდული კონკურენტებს აქვთ.

Kia Niro Hybrid იძლევა პრაქტიკულობას: 41000$‑ით იგი შეთავაზებს 11‑სტეპენიან ერთგად გადაცემათა კოლოფს და 440 ლ ლითონიან ბარგის სივრცეს, რაც 30 ლ-ზე მეტი, ვიდრე RAV4‑ში, ასევე სტანდარტულ "SmartSense" ფუნქციებს ავტომატური გადამტანის შეჩერებით.

ელექტრონული მოხმარება 1,05 kWh/100 კმ — ყველაზე ეკონომიკური შედარებული ჰიბრიდებიდან. "Vehicle-to-Load" სისტემა აძლევს შესაძლებლობას ბატარეის გამოყენება გარე მოწყობილობებისთვის 120 ვტ-მდე, რაც სასარგებლოა მთის კემპინგში.

მიუხედავად ბიუჯეტის (დაახლოებით 45000$) თანასწორობის, ჰიბრიდული RAV4 უკაცრავად დარჩება კონკურენტებს სასაქონლო დატვირთვის მოცულობაში და საბაზისო ასისტენტების ნაკრებაში, თუმცა შენარჩუნებს უფრო მაღალი გზის გასაღებს, რაც მას ერთ-ერთი "უნივერსალი" ქმნის საქართველოს ცუდი გზებით.

ღირებულება საქართველოში: ფასები, გადასახადები და იმპორტის გადასახადები

ტარიფი RAV4 Hybrid‑ის იმპორტზე 2026 წელს ფიქსირებულია 5 %-ზე ტარიფის ღირებულებიდან, რაც ბაზის ფასზე დაახლოებით 2250 GEL-ს აერთიანებს 45000 USD‑ის ტიპურ იმპორტურ ანგარიშზე. ამის გარდა დაემატება 20 % ‑ი გადასახადის თანხისგან, რაც კიდევ დაახლოებით 9000 GEL-ს უდრის, და რეგისტრაციის სავალდებულო გადასახადი 100 GEL თითოეულ ავტომობილზე. შედეგად «სრული პაკეტი» ფასის გარეშე 115 000 GEL-ზე გადის, რაც იაპონიის ფასისგან თითქმის ორჯერ მეტია, თუმცა დარჩება პრემიალური კროსოვერების სეგმენტის კონკურენტურობაში.

ტბილისსა და ქუთაისის ოფიციალურ დილერებს პერიოდულად შეთავაზებენ კეშ‑ბეკს 2500 GEL‑ით და ლიზინგის პრივილეგირებულ პირობებს 3.9 % წლიურ განაკვეთით სტანდარტული 5.5 %-ის ნაცვლად, რაც წლიური გადახდები დაახლოებით 1500 GEL‑ით შემცირებს. «Eco‑პროგრამის» ფარგლებში შეძენისას შესაძლებელია სახელმწიფო სუბსიდია 2000 GEL‑ით, თუმცა მხოლოდ მაშინ, როდესაც ავტომობილი რეგისტრირებულია მაღალი ჰაერის დაბინძურების ზონაში. ეს ფინანსური ინსტრუმენტები პოტენციურ მყიდველს საშუალებას აძლევს საბოლოო ღირებულება დაახლოებით 110 000 GEL‑ზე ჩამოწეროს, რაც მიმდებარედ კონკურენტების ფასის ზღვარზე აეკლესია.

მიუღებელია, თუმცა მნიშვნელოვანი დეტალი: RAV4 Hybrid‑ის იმპორტისას ბატუმის პორტიდან მოქმედებს სპეციალური პრივილეგირებული რეჟიმი «Green Corridor», რომელიც ტარიფის გადასახადის 2 %‑ის შემცირებას იძლევა, თუ წარმოდგენილია სერტიფიკატი 90 g/კმ CO₂‑ის ნაკლები გამომუშავებაზე. ეს დაახლოებით 900 GEL‑ის დაზოგვას იწვევს და ერთდროულად აჩქარებს ტარიფის პროცედურას 3‑დღის განმავლობაში ჩვეულებრივი 7‑10 დღის ნაცვლად. გონივრულად არჩეული მარშრუტი და სახელმწიფო პროგრამების გამოყენება საერთო ხარჯებს საწყის გამოთვლიდან დაახლოებით 5 %‑ით შემცირებს.

საწვავის დაზოგვა: რეალური ხარჯის გამოთვლა

საწვავის დაზოგვა რეალურ სამყაროში იზომება კილომეტრებით, რომელიც ქართული მფლობელი გადის წლიურად. GA-ის მონაცემებით, საშუალო გასვლა 2026 წელს შედის 14 200 კმ, ხოლო ბენზინის საშუალო ფასი – 1.22 GEL ლიტრზე. 7.2 ლ/100 კმ მოხმარებით hybrid RAV4-ს მოხდება 1 023 ლ, რაც ღირს 1 250 GEL. იგივე გასვლაზე, ოფიციალურ 4.8 ლ/100 კმ მაჩვენებლით, საჭიროება იქნება მხოლოდ 682 ლ, ანუ 833 GEL. 417 GEL-ის განსხვავება წლიურად უკვე დაფარავს თითქმის ნახევარი სტანდარტული სერვის პაკეტის ღირებულება.

შედარება კონკურენტთან, რომელიც შეთავაზებს 6.5 ლ/100 კმ, ზრდის ჰიბრიდის უპირატესობას. იმავე 14 200 კმ-ზე ასეთი მანქანა მოხმარებს 923 ლ, ხოლო იგივე ბენზინის ფასი გამოითვალება 1 126 GEL – დაახლოებით 300 GEL მეტი, ვიდრე RAV4 Hybrid. ყოველწლიური ბენზინის ფასი, რომელიც ბოლო სამი წელი გაიზარდა საშუალოდ 4 % -ით, ჰიბრიდის დაზოგვა 2030 წლამდე ორჯერ იზრდება, მიაღწევს 800 GEL-ზე წლიურად. ეს ციფრები აჩვენებს, რომ hybrid RAV4 არა მხოლოდ ეკონომიკური, არამედ ფინანსურად გასაცილებელი ინვესტიციაა.

თუ დავამატოთ საგადასახადო ფაქტორი, სიტუაცია ცვალება. საქართველოში ჰიბრიდურ მანქანებს არ გადაეხადება ყოველწლიური ეკოლოგიური გადასახადი 150 GEL-ის ზომით, ხოლო ბენზინოვან მოდელებს ეს თანხა სრულად უნდა გადაიხადონ. ჰიბრიდის საერთო წლიური დაზოგვა იზრდება 567 GEL-ზე, ხოლო 8 წლის ბატარეის ამორტიზაციის გათვალისწინებით, უპირატესობა გადის 4 500 GEL-ზე მთელი ცხოვრების განმავლობაში. მოულოდნელად, ბენზინის ფასი 1.5 GEL/ლ-ზე გაიზარდა კი, ჰიბრიდი მაინც იკარგება 350 GEL-ზე, რაც დადასტურებს. დაზოგვა დარჩება მნიშვნელოვანი, მიუხედავად ბაზრის ცვალებადობის.

ეკოლოგიური ასპექტი: გამოტოვებები და გავლენა გარემოზე

მხოლოდ 112 გ CO₂/კმ – ეს რეალური მაჩვენებელია ოფიციალური WLTP ტესტისგან Toyota RAV4 Hybrid 2026‑ის, და იგი თითქმის ორჯერ ნაკლებია, ვიდრე შესაბამისი ბენზინის RAV4‑ის (210 გ CO₂/კმ). ასეთი განსხვავება ყოველ სატრანსპორტო გზაზე თბილისში 98 გ‑ის კარბონური ნაკვალევის შემცირებას ნიშნავს, რაც წლიურად საშუალო 15 000 კმ‑ის მანძილზე უფრო მეტი 1,5 ტ CO₂‑ის დაზოგვას იწვევს. ევროპული ლიმიტის 95 გ CO₂/კმ‑თან შედარებით, ჰიბრიდი უკვე “მწვანე ზონაში”ა, ხოლო ბატუმში, სადაც ზაფხულში ჰაერის დაბინძურება გადის 30 µg მ⁻³, თითოეული ასეთი მანქანა PM2,5‑ის საერთო დონეს 0,03 µg/მ³‑ით იკლებება. დასკვნა მარტივია: ჰიბრიდზე გადაყვანა RAV4‑ით დაუყოვნებლივ აუმჯობესებს ჰაერის ხარისხს დიდი ქალაქებში, დამატებით ინფრასტრუქტურაზე ინვესტიციების გარეშე.

ევროპის გარემოს დაცვის სააგენტოს ბოლო მონაცემებით, ახალი მსუბუქი მანქანების საშუალო გლოცის გაზის გამოტოვება 2026 წელს 122 გ CO₂/კმ‑ია; RAV4 Hybrid‑ი ამ საშუალოზე მხოლოდ 10 გ‑ით უკანაა, რაც აჩვენებს ეფექტურობას კიავკასის მთის გზებზეაც. საქართველოში, სადაც განახლება ენერგიის წყაროები უკვე 28 % საერთო გენერაციაზე აძლევს, “ერთგადაკარგული რედუქტორი” და ელექტრომოტორის საერთო კარბონური ნაკვალევი 85 გ CO₂/კმ‑ზე იკლებება. ეს ნიშნავს, რომ 0,35 კს/კმ‑ის ნაკლები ინტენსივობის ელექტრონული ენერგიის გამოყენებით, ჰიბრიდური RAV4 35 %‑ით შეამცირებს გამოტოვებებს ტრადიციული DVS‑ვარიანტზე. მიუხედავად სრულ ელექტრიფიკაციის ნაკლებობის, მოდელი უკვე აკმაყოფილებს ყველაზე მკაცრ ევროპულ მოთხოვნებს Euro 7, რომელიც 2025‑ში განხორციელდა.

მოულოდნელად, თუმცა მნიშვნელოვანი ფაქტია: მანქანის სიცოცხლის ციკლის გამოთვლისას, ბატარეის წარმოება ಸೇರಿದಂತೆ, Toyota RAV4 Hybrid საშუალოდ 12 ტ CO₂ წარმოშობს 150 000 კმ-ზე, ხოლო შესაბამისი ბენზინული RAV4 18 ტ CO₂‑ს მიაღწევს. 6 ტ-ის განსხვავება შეესაბამება იმ გამომუშავებულ გამომტანს, რომელიც ჩვეულებრივ 250 სახლისგან წლიურად გამომდინარეობს. ქართულ მყიდველისთვის ეს ეკვალენტურია 300-ზე მეტი ნაძვის ხის დათესვას. დასკვნა: ჰიბრიდის ეკოლოგიური სარგებელი არ განისაზღვრება მხოლოდ მიმდინარე გამოტვების მიხედვით, არამედ მთელი პლანეტის დატვირთვით მთელი სერვისის პერიოდში.

კომპორტი და აღჭურვილობა: რა სთავაზობს ჰიბრიდული RAV4

Toyota RAV4 Hybrid-ის სალონი გარდაიქმნება მობილურ ოფისად: 12‑კანალური აუდიოსისტემა 340 სიმძლავრით მოიცავს ყველა რიგს, ხოლო 9‑ინჩის სენსორული ეკრანი მხარს უჭერს Android Auto-სა და Apple CarPlay-ს გარეშე დაყოვნების, რაც გეორგიული მძღოლებს აძლევს შესაძლებლობას დარჩნენ კავშირზე მთებში. წინაწამყვანის სითყვილებზე ინტეგრირებულია ვენტილაციის ღრუბლები 18 °C‑დან 30 °C‑მდე რეგულაციით, ხოლო უკანასკნელი მგზავრი იღებს ცალკეულ კლიმატ‑კონტროლერს, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ბატუმის ცხელ პერიოდში, როდესაც ტემპერატურა ხშირად გადის 35 °C. 8 USB‑პორტის (4 A‑ით) და 2 12 V სოკეტის საშუალებით თითოეული მგზავრი შეუძლია დატვირთოს ლეპტოპი ან ელექტრონული მოწყობილობები ენერგიის დაკარგვის გარეშე.

RAV4 Hybrid-ის უსაფრთხოების სისტემა გაძლიერებულია Toyota Safety Sense 3.0‑ით, რომელიც შეიცავს ადაპტურ კრუზ‑კონტროლს 150 მ აღმოჩენის დიაპაზონით და ავტომატურ შეჩერებას შესაძლოა შეჯახების შემთხვევაში, რომელიც მოქმედებს 0,3 ს შუალედში. additionally, მანქანის შიგნით დაყენებულია 7‑წერტილიანი უსაფრთხოების ბუშტი, ხოლო სლეპი ზონების კონტროლის სისტემა მოიცავს 120° ნახვის კუთხეს. ეს ხელს უწყობს შეჯახებების თავიდან აცილებას ნაზად მთის გზებზე. გეორგიული პირობებისთვის დაემატა "Hill‑Start Assist" რეჟიმი 20 % ნაკადის მხარდაჭერით, რომელიც აძლევს შესაძლებლობას სლიპის გარეშე დაწყება სვანეთის სლოპებზე.

კომპორტული დეტალები ქმნიან უფრო სასიამოვნო მოგზაურობას ქვეყანაში: უკანასკნელი სითყვილების ელექტრონული პრივოდი რეგულირებს დახრილობას 0°‑დან 30°‑მდე 1,2 ს შუალედში, ხოლო დაკეცადი უკანასკნელი პანელი ზრდის ბარგის მოცულობას 1600 ლ, რაც საკმარისია ლისის ბორდის ან საქონლის ტრანსპორტირებისთვის თბილისი‑ქუთაისის გზაზე. სამზონიანი კლიმატ‑კონტროლერი, ავტომატური სარკეების დიმინგი და ანტიჰამინდული შუშის გაწმენდა სისტემა, რომელიც რეაგირებს 0,2 მმ/წთ წვიმის ინტენსივურობაზე, უზრუნველყოფენ ხილვადობას სუჰუმის ძლიერი წვიმისას. additionally, RAV4 Hybrid-ს აქვს ინტეგრირებული Wi‑Fi როუტერი LTE‑Cat 6‑ით, რომელიც უზრუნველყოფს 300 მბიტ/ს სწრაფობას ყველაზე დაშორებულ რეგიონებში.

სამსახურება და საკუთრების ღირებულება საქართველოში

რეგულარული გრაფიკი Toyota RAV4 Hybrid-სთვის საქართველოში მოიცავს შემოწმებას ყოველ 12 მთელს ან 15000 კმ, რაც საშუალოდ შეესაბამება 800 კმ თვეში ტიპიკური ოჯახური მძღოლისთვის. პირველ შეჩერებაზე შეიცვლება ზეთის ფილტრი და შემოწმდება ერთგადაკარგული რედუქტორი, ხოლო ყოველ 60 მთელს ჩატარდება ჰიბრიდული მოდულის ცივილიზაციის სისტემის დიაგნოსტიკა. საბაზისო მომსახურების ღირებულება ოფიციალურ ავტოდილერებში ცვალდება 350‑დან 420 gel-მდე, მათში შედის შეზღუდული ბრაკეტების შეცვლა და ბატარეის კავშირების შემოწმება. თუ ეს ინტერვალები დაიცვლება, მანქანის ელექტროენერგიის მოხმარება დარჩება სტაბილური, ხოლო ძვირადღირა შეკეთებების რისკი შემცირდება 5 %-ზე ნაკლებად საერთო საკუთრების ღირებულებიდან.

მაღალტენიანობის ბატარეის შეცვლა დარჩება ყველაზე ხარჯული პუნქტი: საშუალო ფასი 1.6 კ·ს ისთვის დაახლოებით 2600 gel, ხოლო ოფიციალური გარანტია მას მოიცავს 8 წელზე ან 150000 კმ-ზე, რაც გადაჭარბებს უმეტესდიციული DVS‑ბატარეის სიცოცხლის ვადას. ქვეყანაში მუშაობს 12 ავტორიზებული Toyota ცენტრი, განაწილებული თბილისში, ბატუმში და ქუთაისში, რაც მფლობელებს საშუალებას აძლევს სერვისის დაგეგმვას გრძელ დროის გადატანის გარეშე; საშუალო დრო ჩანაწერის მოლოდინისთვის – 3‑4 დღე. თუ გარანტიის ყველა მოთხოვნა დროულად შესრულდება, ბატარეის შეცვლის ღირებულება შეიძლება დაიქცეს 900 gel-ზე Toyota-ს სუბსიდეებისგან, თუმცა მხოლოდ შესაბამისი შემოწმებების შემთხვევაში. ეს ციფრები ხანგრძლივი ექსპლუატაციის უფრო პროგნოზირებად გახდის, ვიდრე კონკურენტებს, რომლებმაც ასეთი სერვისის ქსელი არ აქვთ.

საერთო ფინანსური ეფექტი შედგება წლიური ხარჯებიდან -ს (≈400 gel), დაზღვევის (≈1200 gel) და პოტენციური ბატარეის შეცვლიდან 7‑8 წლის შემდეგ (≈2600 gel), რაც საშუალოდ იძლევა 420 gel-ს თვეში. ტრანსპორტის გადასახადი საქართველოში ფიქსირებულია 0.5 %-ზე მანქანის ღირებულებიდან, ხოლო ჰიბრიდული შასიამორტიზაცია 12 %-ზე ნაკლებია, ვიდრე ბენზინის ანალოგებს, გრძელებული ბრაკეტების სიცოცხლის ვადის გამო. მოულოდნელად, 30 %-ზე მეტი RAV4 Hybrid-ის მფლობელი იყენებს ადგილობრივ ონლაინ პლატფორმებს სერვისის ვიზიტების დაგეგმვისთვის, რაც ადმინისტრაციული ხარჯები 15 %-ით შემცირებს. მიუხედავად საწყის პრემიაზე, საერთო ხარჯები დარჩება კონკურენტული გრძელვადიან პერსპექტივაში.