შესავალი: რატომ უნდა შედაროთ ჰიბრიდული კროსოვერები
ჰიბრიდული კროსოვერები უკვე მოიცავს 20 % SUV ბაზრის ევროპაში, ხოლო 2025 წელში მათი გაყიდვები გაიზარდა 15 % წინა წლით შედარებით. ასეთი ზრდა ახდენილია საწვავის ეფექტურობის მოთხოვნისა და შემცირებულ CO₂‑გამოქვეყნებაზე, რაც ტრადიციული ბენზინული მოდელები ვერ უზრუნველყოფენ. საქართველოს ავტოლამათისმოყვარულებისთვის, სადაც საშუალო წლიური მანძილი ქალაქში გადის 18 000 კმ, 0,8 კს/100 კმ მოხმარების განსხვავება შეიძლება ნიშნავს 1 200 ლიტრის დაზოგვას ხუთწლიან პერიოდში. ამიტომ Toyota RAV4 Hybrid-ისა და Hyundai Tucson Hybrid-ის შედარება არა მხოლოდ საინტერესო, არამედ პრაქტიკულად აუცილებელია.
Toyota RAV4 Hybrid უკვე სამი თაობის განმავლობაში უძრავდება სეგმენტის ლიდერობაში, 2,5 ლ V6‑ტიპის ჰიბრიდული აგრეგატით, 219 ც.ძ. და 221 ნმ შაბლონით, ხოლო Hyundai Tucson Hybrid იყენებს უფრო ახალგაზრდა 1,6 ლ ჰიბრიდულ ბლოკს, 230 ც.ძ. და 260 ნმ შაბლონით. ორივე მანქანის ფასი საქართველოში 35000–45000 $ შუალედშია, თუმცა დაწყებითი შაბლონი უკვე გავლენას ახდენს 0–100 კმ/ს ციკლზე: RAV4‑ის დრო 8,6 წმ, ხოლო Tucson‑ის 7,9 წმ. იმ მომხმარებლებისთვის, ვინც მნიშვნელოვნად ითვალისწინებს ძლიერი გადალახვის შესაძლებლობას მთის გადაკვეთებზე, ეს ციფრები გახდება ამული ფაქტორი.
დაბოლოს, ჰიბრიდული SUV‑ები უფრო ხელმისაწვდომი გახდებიან სახელმწიფო სუბსიდეების შედეგად: 2024 წელში საქართველოში გამოყოფილი იყო 500 მლნ ₾ ეკოლოგიურად სუფთა ტრანსპორტის მხარდაჭერაზე, რაც საბოლოო ფასის შემცირებას დაახლოებით 3 % იძლევა. უცნობია, თუმცა ეს სუბსიდეები უკვე გამოიწვია, რომ თბილისში საშუალოდ თითო ჰიბრიდული კროსოვერი ყიდება ყოველ 12 საათში, რაც ელექტრომობილების ზრდის ტემპის ორჯერ აჭარბებს. დასკვნა მარტივია: თუ თქვენ ეძებთ პრაქტიკულ დაზოგვას და დინამიკას, RAV4‑ის და Tucson‑ის შედარება იქნება თქვენი პირველი ნაბიჯი შეძენის სიაში.
ზოგადი მახასიათებლები და მოდელების პოზიციონირება
Toyota RAV4 Hybrid იღებს კომპაქტ‑სეგმენტის ზედა საზღვარს, შეთავაზებით 4‑კარიანი კორპუსით, რომლის სიგრძეა 4 620 მმ და ბორბლის ბაზა 2 690 მმ. უზრუნველყოფს უფრო ფართო სალონს, შედარებით უმეტეს კონკურენტებთან. ამასთან, სიმაღლე 1 685 მმ და გზის ღია 190 მმ საშუალებას აძლევს უსაფრთხოდ გადალახოს საქართველოს მთის ტრასები კომფორტის დაზიანების გარეშე. Toyota RAV4 Hybrid-ის ხაზში არსებობს სამი კომპლექტაციის დონე — LE, XLE და Limited — თითოეულმა დაამატებს ფუნქციებს პანორამული ლუქისგან ადაპტირებულ კრუზ‑კონტროლამდე, რაც მოდელს აძლევს მიმზიდველობას ოჯახურ მყიდველებს, რომლებიც ეძებენ ბალანსს პრაქტიკულობასა და პრემიიუმ‑გრძნობას შორის.
Hyundai Tucson Hybrid პოზიციონირებულია უფრო დინამიკური ალტერნატივა, შეთავაზებით კომპაქტური ზომა 4 500 მმ სიგრძით და 1 855 მმ სიგანით. ადვილად იძლევა პარკირებას თბილისის სიღრმისეულ ქალაქურ კვარტალებში. შიდა სივრცე კომპენსირებულია 580 ლ ტვირთის მოცულობით და უკანასკნელი სითყვეების 60/40 დაკეცვის შესაძლებლობით. მიმზიდავს ახალგაზრდა პროფესიონალებს, ხშირად ტრანსპორტირ სპორტული აღჭურვილობას. Tucson Hybrid ხელმისაწვდომია ვერსიებში SE, SEL და Limited, სადაც SEL დაამატებს 12,3‑ინჩის ეკრანს და ღამის ხედის სისტემას, ხოლო Limited შეიცავს პრემიიუმ‑თარგის შერჩეულ შანსსა და Bose აუდიო სისტემას, რაც აუმჯობესებს მიზნობრივ აუდიტორიას პრაქტიკულებიდან ტექნოლოგიებზე მოთხოვნიანამდე.
ორივე მოდელი იყენებს ერთნაირ 1,8 kWh ლითიუმ‑იონის ბატარეას, თუმცა ელექტრონული მოდული RAV4 Hybrid-ში იძლევა 70 kW, ხოლო Tucson Hybrid-ში — 66 kW, რაც იწვევს საშუალო ენერგიის მოხმარების განსხვავებას: 1,2 kWh/100 კმ წინააღმდეგ 1,3 kWh/100 კმ, თანდათან. გარანტიის პაკეტი Toyota-სა აქვს 5 წელი/100 000 კმ, ხოლო Hyundai‑ს — 4 წელი/80 000 კმ. შეიძლება იყოს გადამწყვეტი ფაქტორი მყიდველებისთვის, რომლებიც ორიენტირებულია გრძელვადიან გამოყენებაზე საქართველოს ცვალებადი კლიმატის პირობებში. მოულოდნელად, ორივე კროსოვერი მიიღეს ხუთე პოზიცია "ყველაზე საიმედო ჰიბრიდული SUV 2026" რეიტინგში ადგილობრივი გამოცემა auto. ge‑ისგან, რაც აწმყობს მათი კონკურენტურობა სეგმენტში.
ჰიბრიდული სიძლიერის აგრეგატები: ტექნოლოგია და დინამიკა
ტექნოლოგია “მყისარი” ჰიბრიდის Hyundai Tucson Hybrid‑ში იყენებს 1,6 ლ Atkinson‑ციკლის ბენზინოვან ბლოკს, რომელიც დაკავშირებულია 1,5 kWh ლითიუმ‑იონის ბატარეასთან და 44 კ (≈60 ც.ძ.) ელექტრომოტორით. სრულად დატენვის შემთხვევაში სისტემა შეუძლია გადის 2,8 კმ EV‑რეჟიმში, ხოლო საერთო ტორკი მიაღწევს 360 ნმ, რომელიც გადადის ერთგად გადაცემათა კოლოფით 9,2:1 კოეფიციენტით. საშუალო ენერგიის მოხმარება 1,2 k/სთ/100 კმ, ხოლო CO₂ გამომუშავება შეზღუდულია 98 გ/კმ, რაც tekee Tucson‑ს ერთ-ერთი ყველაზე ეკოლოგიურად ეფექტური არჩევანია თავისი კლასში. საქართველოს ავტოლამათებისთვის, სადაც ხშირად არის მთის ზრდები, ასეთი ტორკი საშუალებას აძლევს 6 % გრადიუსის შენარჩუნება მუდმივი სიჩქარეს გარეშე დინამიკის დაკარგვის.
ამის წინააღმდეგ Toyota RAV4 Hybrid‑ი იყენებს 2,5 ლ ბენზინოვან ძრავას, რომელიც კომბინირებულია 0,8 kWh ბატარეასთან და 53 კ (≈71 ც.ძ.) ელექტრომოტორით, რაც იძლევა საერთო 180 კ (≈242 ც.ძ.) ძალას და 380 ნმ ტორკს, რომელიც ხელმისაწვდომია 1500 რ/წთ-ზე. სისტემა იყენებს მუდმივ გადაცემათა კოლოფს 10,1:1 კოეფიციენტით, ხოლო “EV‑only” რეჟიმი საშუალებას აძლევს გადის 4,5 კმ 45 კმ/სთ სიჩქარესამდე, რაც იკარგება 0,9 k/სთ/100 კმ ქალაქის ციკლში. საინტერესო დეტალი: RAVΔ Hybrid‑ი მხარდაჭერას აქვს “Eco‑Drive” ფუნქციას, რომელიც ავტომატურად აკლებს მაქსიმალურ ძალას 150 კ ინტენსიური ტრაფიკის პირობებში, რაც იკლებს მოხმარებას 1,0 k/სთ/100 კმ. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია თბილისის მეტროპოლიში, სადაც ხშირად არის ტრაფიკები, რაც ითხოვს ეკონომიურ, თუმცა სწრაფად რეაგირებადი ტრანსმიციაზე.
ორივე ჰიბრიდი იყენებს რეგენერაციული შეჩერების სისტემას, თუმცა ენერგიის აღდგენის კოეფიციენტი განსხვავდება: Tucson Hybrid‑ში იგი 68 %‑ზე აძლევს, ხოლო RAV4 Hybrid‑ში — 73 %. ეს განმარტება უფრო წინამორბედი ბატარეის მართვის ელექტრონიკით. გარდა ამისა, ელექტრომოტორის მაქსიმალური სამუშაო ტემპერატურა Tucson‑ში 110 °C-ზეა შეზღუდული, ხოლო RAV4‑ში — 115 °C, რაც ბოლოას საშუალებას აძლევს შენარჩუნოს სტაბილური ძალა გრძელ დონის კავკასის მთებში. ამასთან, Toyota-ს ჰიბრიდული მოდულის გარანტია 8 წელი/160 000 კმ, Hyundai‑ს კი 5 წელი/100 000 კმ. ეს შეიძლება იყოს ამული ფაქტორი საქართველოში კლიმატურ პირობებში.
საწვავის დაზოგვა და CO₂ გამოყოფა
მხოლოდ რეალურ გზის ტესტში Toyota RAV4 Hybrid აჩვენებს მოხმარებას 5.9 ლ/100კმ, რაც ეკვივალენტურია 52.5 kWh/100კმ, ხოლო ქალაქში — 6.8 ლ/100კმ (≈60 kWh/100კმ). ტრეკზე მაჩვენებელი იკლება 5.3 ლ/100კმ (≈47 kWh/100კმ), გრძელვადიან ელექტრომოტორის მუშაობის შედეგად. ეს ციფრები თითქმის 10 % ნაკლებია ოფიციალურ WLTP‑მონაცემებზე. აწმყობს ერთგად გადაცემათა კოლოფის ეფექტურობას ქალაქის ციკლში. CO₂ გამოყოფა საშუალოდ შედგება 135 გრ/კმ, რაც მოდელს ქმნის ერთ-ერთი ყველაზე "სუფთა" თავისი კლასში.
Hyundai Tucson Hybrid მსგავს ტესტში იყენებს 6.2 ლ/100კმ (≈55 kWh/100კმ) შერეულ ციკლში, ხოლო ქალაქში — 7.0 ლ/100კმ (≈62 kWh/100კმ). ტრეკის მოხმარება იკლება 5.5 ლ/100კმ (≈49 kWh/100კმ), თუმცა RAV4‑ისგან უკან დარჩება დაახლოებით 7 %. CO₂ საშუალო დონე მიაღწევს 145 გრ/კმ, რაც თითქმის 10 გრ/კმ უფრო მაღალია კონკურენტისგან. მიუხედავად უფრო დიდი ბატარეის, ჰიბრიდის სისტემა ვერ სრულად კომპენსირებს დამატებით მასას.
ქართული მძღოლებისთვის, როდესაც ნაწილი მარშრუტის გადის თბილისის მთის გზებზე, მოხმარების განსხვავება გარდაიქმნება დაზოგვით დაახლოებით 0.4 ლ/100კმ (≈3.6 kWh/100კმ) ყოველ 100 კმ-ზე, რაც დაახლოებით 150 ლე წლიურად საშუალო 15000 კმ‑ის მოგზაურობაში. ასეთი "საწვავის ბონუსი" ერთდროულად შემცირებს საგადასახადო გადახდებს გამოყოფის მიხედვით, რადგან თითოეული გრამ-კო₂ დაზოგავს დაახლოებით 0.02 ლე. მოულოდნელია, მაგრამ דווקא ეს მცირე ციფრები განსაზღვრავს, ვინ ჰიბრიდის სისტემა უფრო სწრაფად გადაიხადებს ქართულ ბაზარზე.
გადაცემათა კოლოფი და მართვადობა
გადაცემათა კოლოფი RAV4 Hybrid მუშაობს როგორც ერთგადაკარგული რედუქტორი ეფექტური გადაცემათა თანაფარდობით 0,48‑დან 1,19‑მდე, რაც ელექტრომოტორს საშუალებას აძლევს დაკარგვების გარეშე ინარჩუნოს ძრავა ოპტიმალურ 1 800–2 200 ო/წმ შუალედში. ასეთი გადაცემა აჩქარებს პედალის რეაქციას: 0‑დან 100 კმ/ს სიჩქარეს აჩქარება 7,8 ს, ხოლო გადართვის სიმრფობა იგრძნება როგორც "სკოლების" არ არსებობა, მიუხედავად სწრაფი აჩქარების ბირთვზე. იმავე დროს Hyundai Tucson Hybrid იყენებს ტრადიციულ 6‑საფეხურ ავტომატს ჰიდრომექანიკური მართვით, სადაც მაქსიმალური გადაცემა აქვს კოეფიციენტი 0,66, ხოლო პირველი – 4,71, რაც ქმნის უფრო "მექანიკურ" გადართვის შეგრძნებას და ცოტა უფრო ხმამაღალ ყუთის ხმას. საქართველოს მძღოლებისთვის, რომლებიც ხშირად შეხვდებიან სწრაფი სიმაღლის ცვალებადობას მთებში, 0,3 ს განსხვავება მკვეთრი აწევრებით შეიძლება იყოს კომფორტის გადამწყვეტ ფაქტორი.
შესაძლებლობა RAV4 Hybrid აერთიანებს წინას MacPherson‑სტომს დუბლირებული ტრანსვერსული სტაბილიზატორით, ხოლო უკანასკნელი მრავალმოჭრილი ბლოკი უზრუნველყოფს 120 მმ წინასა და 130 მმ უკანასკნელი გზის გადახვევას, რაც იძლევა 18 % უფრო მაღალი დონის ბეჭდვის უძრავ ბილიკებზე თბილისის წინაპირებში. მართვის სისტემა იყენებს ელექტრომექანიკურ გამაძლიერებელს კოეფიციენტით 15:1, რაც აძლევს სრულ მრუდის კუთხის გადატანის 2,8 ს შუალედში, ხოლო მინიმალური გადატანის რადიუსია 10,9 მ. Tucson Hybrid, წინააღმდეგ შემთხვევაში, აღჭურვილია ტრადიციული ჰიდრავლიკური სისტემით კოეფიციენტით 13,5:1 და უფრო მკაცრი წინას სტომით, რაც შეზღუდავს შროლის მოძრაობას 110 მმ, თუმცა კომპენსირებულია მკაცრი დემპფერის დაყენებით, რაც სწრაფი მრუდისას კუთხის გადატანის შემცირებას იწვევს 6 % RAV4‑ის შედარებით.
ასფალტზე ორივე მოდელი აჩვენებს მსგავს ხმას: RAV4 Hybrid ფიქსირებს 68 დბ სიჩქარეს 100 კმ/ს, ხოლო Tucson Hybrid – 71 დბ, თუმცა შოკისამყის რეგულაციის განსხვავება ბოლოას უფრო “მკვდრილ” აკეთებს ბორბალებზე რეაქციებში, რაც შეიძლება შეწუხოს იმ დრაივერებს, ვინც უფრო ნაზავი “კოკეტ‑სკეპის” RAV4-ზე ადრეულია. გრავიის ზედაპირზე RAV4-ს სტაბილურობა უზრუნველყოფილია აქტიურ ციკლურ კონტროლის (ESC) სისტემით, რომლის ჩასვლის ზღვარი 0,3 g, ხოლო Tucson‑მა ESC‑ის აქტივაცია იწყება 0,4 g-ზე. ეს ზოგჯერ იწვევს მსუბუქ შებრუნებას სლიპურ ბილიკებზე. მოულოდნელად, ცხელ, ნ რიან გზაზე, RAV4 Hybrid ბრუნდება 12 მ ნაკლები მანძილზე, 35 მ-ში შეჩერებით, ხოლო Tucson ითხოვს 39 მ, რაც ხაზს უსვამს უფრო კარგად განვირჩევილ რედუქტორსა და ელექტრონიკურად კონტროლირებულ შოკისამყის სისტემას.
კომპორტი და ინტერიერი: სივრცე, მასალები, ტექნოლოგიები
RAV4 Hybrid-ში სივრცე იგრძნება როგორც მინივილა ოჯახისთვის: წინით შუა ფეხის დაშორება 1060 მმ, ხოლო უკან 945 მმ, რაც სეგმენტის საშუალო მაჩვენებლზე 70 მმ-ზე მეტი. Tucson Hybrid-ში უკანასკნელი დაშორება ცოტა ნაკლები – 928 მმ, მაგრამ იგი კომპენსირებულია უფრო ფართო ცისპლანის სივრცით უკანასკნელი სითყვილებში – 1410 მმ წინააღმდეგ 1385 მმ კონკურენტის. ორივე კროსოვერი მოიცავს ხუთ პასაჟერს, თუმცა RAV4-ს აქვს 525 ლ ბარგის მოცულობა აწეული უკანასკნელი სითყვილებით, ხოლო Tucson Hybrid – 506 ლ. ეს პირველივე არჩევანს უფრო პრაქტიკულს ხდის ბარგის ტრანსპორტირებისთვის თბილისის ბაზარზე.
RAV4 Hybrid-ის შიდა მასალები განსხვავდება გაზრდილი ცოცხალობისგან: წინათ სითყვილებში რბილი ქსოვილი მიკროუფლებით, სიმკვეთრე 180 გ/მ², ხოლო უკანასკნელი – 150 გ/მ². ეს უზრუნველყოფს გრძელვადიან კომფორტს თბილ გეორგიული ზაფხულში. Tucson Hybrid იყენებს უფრო მსუბუქ ქსოვილს 130 გ/მ², თუმცა დაამატებს კანის ელემენტს რკინზე და ცენტრალურ კონსოლზე, რაც ზრდის პრემიუმ‑კლასის შეგრძნებას. ორივე მანქანა აღჭურვილია ციფრულ მაჩვენებლით: RAV4 – 9‑ინჩის სენსორული ეკრანი 12‑მეგაპიქსელურ უკანასკნელი კამერით, ხოლო Tucson – 10,25‑ინჩის მულტიმედია ცენტრი ბუსისული Android Auto და Apple CarPlay მხარდაჭერით.
RAV4 Hybrid-ის კომფორტის ტექნოლოგიური არხი მოიცავს სამზონიან კლიმატურ კონტროლს, ოთხ USB‑პორტს (ორივე წინასა და უკან) და ბეზკონტაქტურ Qi დატვირთვას 15 . ეს სასარგებლოა სმარტფონების დატვირთვისთვის ტრეფიკში ქუთაისის შორს. Tucson Hybrid-ს აქვს ორმაგი კლიმატურ კონტროლ, სამი USB‑პორტი და წინათ სითყვილების ვენტილაციის ოპცია, თუმცა ბუსისული დატვირთვის მოდული არ აქვს. საბოლოოდ, RAV4-ს უჭირავს პრაქტიკულობასა და კავშირის მოქნილობას, ხოლო Tucson უფრო ლუქსურ დეტალებით, როგორიცაა ვენტილაცია და კანის აქცენტები, რაც გეორგიული მთის გზებზე მოგზაურობას უფრო სასიამოვნოდ აკეთებს.
უსაფრთხოება და მძღოლის დამხმარე სისტემები
Toyota RAV4 Hybrid იცავს მგზავრებს 10 უსაფრთხოების ბუშტებით — ორი წინაბეჭდი, ორი გვერდითი, ორი შტორკი და ორი ცხვირის, რაც ზრდის Euro NCAP-ის რეიტინგს 5 ვარსკვლავამდე 86 % ქულით ზრდის უფროსთა დაცვისთვის. Toyota Safety Sense 3.0 სისტემა აერთიანებს ადაპტურ კრუზ‑კონტროლს 0‑დან 150 კმ/საათამდე შენარჩუნების დიაპაზონით და ავტომატურ შეჩერებას 0,8 g მაქსიმალურ ძალით, რომელიც შეუძლია სრულად შეჩერება ავტომობილი 38 მ-ზე 50 კმ/საათის სიჩქარესთან. ქართული მთის გზებზე PCS წინასწარი შეჯახების სისტემა იყენებს რადარ‑ლიდარული კომპლექსს, რაც შემცირებს რეაგირების დრო 0,3 სექ. განსაკუთრებით ღირებულია მრუდული ტრანსპორტის გზებზე კაზბეკის გარშემო.
Hyundai Tucson Hybrid სთავაზობს 8 ბუშტეს — ოთხ წინაბეჭდი, ორი გვერდითი და ორი შტორკი, რაც მიაღწია 84 % Euro NCAP ქულას და 4 ვარსკვლავს. Hyundai SmartSense სისტემა შეიცავს დისტანციურ გაფრთხილებას ტრეკის დატოვებაზე (LDW) 5° აღმოჩენის კუთხით, ასევე ავარიის შეჩერების სისტემას (AEB) 0,7 g მაქსიმალურ დატვირთვით და სრულ შეჩერების მანძილს 42 მ 50 კმ/საათზე. City Stop & Go რეჟიმში ავტომატური შენარჩუნების სისტემა შუქნაკებზე უჭერს მხარდაჭერას 0‑დან 30 კმ/საათამდე, რაც აეკონომირებს 12 % ბატარეის ენერგიას თბილისის ბუღარის ტრეფიკში.
პასიური დაცვა RAV4 Hybrid-ში გაძლიერებულია 5‑წერტილიანი ბელტებით, რომლებიც შეძლებენ 2500 N დატვირთვას, ხოლო Tucson Hybrid იყენებს 3‑წერტილიან ბელტებს პრეტენზურებით, რომლებიც შეზღუდულია 2000 N-ზე. ეს ქმნის პირველ ვარიანტს უფრო საიმედო წინაბეჭდზე შეჯახების შემთხვევაში. ორივე კროსოვერი აღჭურვილია შინების წნევის კონტროლის სისტემით (TPMS), თუმცა RAV4 დამატებით სთავაზობს ავტომატურ შინების შევსების ფუნქციას, რომელიც აღდგება 2,3 ბარამდე 15 წამში. დასკვნა: რეალურ ქართული პირობებში RAV4 Hybrid აჩვენებს უფრო მაღალი აქტიური და პასიური დაცვით, თუმცა Tucson Hybrid დარჩება კონკურენტუნარიანია მისი მსუბუქი კონსტრუქციისა და ენერგიის დაზოგვის გამო.
გამოყენების ხარჯები: სერვისი, დაზღვევა, მფლობელობის ღირებულება
რეგულარული ტექნიკური სერვისი ქართულ სერვისებში თითქმის ერთნაირად ღირს ორივე ჰიბრიდისთვის. ადგილობრივ დილერებს მიხედვით, საბაზისო სერვისის გეგმა 30 000 კმ-ზე 320 $, 60 000 კმ-ზე — 580 $. ორივე მანქანა იყენებს ერთგად გადაცემათა კოლოფს, ამიტომ გადამრთველის ზეთი შეიცვლება მხოლოდ ერთხელ მთელი ‑ის განმავლობაში, რაც იკარგება 120 $‑ით შედარებით ტრადიციული ტრანსმიციებთან. იწვევს ორი შეცვლას ხუთწლიანი პერიოდში. საერთო ხარჯები სერვისზე და შეზღუდვის სისტემაზე დაახლოებით 2 300 $ თითოეული მოდელისთვის.
დაზღვევის პრემიები ასახავს რისკის ღირებულების განსხვავებებს, თუმცა დარჩება ნაზად დიაპაზონში. უდიდესი დაზღვევის აგრეგატორ auto. ge-ის შეფასებების მიხედვით, სრულ KASKO-ს ღირებულება Toyota RAV4 Hybrid‑ისათვის 720 $ წლიურად, Hyundai Tucson Hybrid‑ისათვის — 680 $. პასუხისმგებლური დაზღვევა (OSAGO) ორივე მანქანისთვის ფიქსირდება 150 $ წლიურად. დაზღვევის ბონუსის (5 % საშუალოდ) გათვალისწინებით, საბოლოო წლიური გადახდები იკლებენ 690 $ და 650 $‑ის მიხედვით. ხუთწლიანი პერიოდში მფლობელი გადაიხადებს დაახლოებით 3 250 $ დაზღვევაზე, მიუხედავად არჩეული ჰიბრიდის.
ელექტროსაკეტის მოხმარება და მისი შეცვლა — ჰიბრიდების მთავარი გრძელვადიანი ფინანსური ფაქტორი. ლითიუმ‑იონის მოდულის გარანტია ორივე მოდელში 8 წელი ან 150 000 კმ, თუმცა Tbilisi Auto Service-ის სტატისტიკამ აჩვენა, რომ 100 000 კმ-ზე საშუალო შესაძლებლობა იკლება 85 %‑ით საწყის დონიდან. ხუთწლიანი მფლობელობისა, 20 000 კმ წლიური საშუალო ეგის გათვალისწინებით, ბარათის რეზერვული ფონდი შედგება დაახლოებით 2 200 $‑ით.
ამორტიზაცია საქართველოში განსხვავდება ევროპული ბაზრებისგან, თუმცა შენარჩუნებს მსგავს ტრენდებს. ხუთე წელს საწყისი ფასის განსხვავება შემცირდება 55 % და 52 %-ზე შესაბამისად, რაც 48000 $ საწყის ფასის შემთხვევაში იწვევს დარჩენილ ღირებულებას 21 600 $ და 23 000 $‑ზე. საწყისი ფასი გამოთვლით, საერთო დაკარგვები როგორც ამორტიზაცია ხუთი წლის განმავლობაში შედგება 26 400 $ და 25 000 $.
საბოლოო ხუთწლიანი მფლობელობის ბიუჯეტი აჩვენებს რეალურ განსხვავებას კონკურენტებს შორის. სერვისის ხარჯები (2 300 $), დაზღვევა (3 250 $), ბატარეის რეზერვული ფონდ (2 200 $) და ამორტიზაცია (26 400 $ RAV4‑ისთვის, 25 000 $ Tucson‑ისთვის) ერთად ითვლება საერთო ხარჯი 34 150 $ და 32 750 $‑ად შესაბამისად. 1 400 $ განსხვავება ხუთ წლის განმავლობაში Hyundai Tucson Hybrid‑ის უფრო ეკონომიკური არჩევანის გახდის, თუმცა ორივე მოდელი დარჩება კონკურენტუნარიანად ჰიბრიდული კროსოვერების კატეგორიაში.